AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 24 Ekim 2018 Çarsamba 01:27
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
COĞRAFİ VE İKLİM YAPISI

İlçe, doğusunda Beratlı, Trabeza, Kurkur, Çuvallı, Aktepe; batısında Melik, Toka, Geçkar ve Çeçkar, Uluçukur. Kesik; kuzeyinde Zimbit, Obet, Gaydan, Uluçukur, Akpınar, Lök, Pınarcık, Enerli; güneyinde Katara, Karadağ, Akıncı, Kurtgediği dağları ile çevrilmiştir.
İlçe rakımı yaklaşık 1100 metredir. Tam bir yayladır.
İbradı’da yaz aylarında ortalama sıcaklık gündüz 30 derece gece ise 10 derecedir. Nem ise yok denecek kadar az olduğu için insan vücudunda terleme olmaz.
Bu özelliği “Yayla Turizmi” için gelecek vaat etmektedir. İbradı çok yakında zengin su kaynakları, bozulmamış dokusu nedeniyle yayla turizminin bir cazibe merkezi olacaktır.
Hayvancılıkla geçimini sağlayanlar, yaz aylarında 1.200 - 1500 metre yükseklerdeki Elmaağacı, Sülek, Sütleğen ve Söbüce Yaylalarına çıkarak hayvanlarını otlatırlar. Bu yaylaların en belirgin özelliği ormanlarının çam ağaçlarından başka Ardıç ve Sedir ağaçları ile Kaplı olmasıdır.
Her birkaç kilometrede bir kayalardan fışkıran suları buz gibi pınarlar, bu yöreye ve insanlarına hayat verir İlçenin hemen güneyinden antik Melas ırmağı yani Manavgat Irmağı geçmekte, ırmağın en iyi beslenme kaynakları Üzümdere köyü civarında bulunmaktadır.
Gembos ve Gemboğazı ovası İbradı’nın kuzeyinde Dereköy ile Göynem ve İbradı arasındadır. Rakamı 1300 metredir. Bir diğer ova olan Eynif Ovası Toka, Karadağ ve Cimriği Dağları arasındadır. Ekim ve meraya elverişli bir sahadır. Bu üç ovadan ilçede başka küçük çapta ovalar bulunmaktadır.

Kovaalanı Yaylası (Foto Atay USLU)
 
15177 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com