AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 24 Ekim 2018 Çarsamba 02:05
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
İBRADI

"İbradı ve Ormana’yı ziyaret ediniz. Tarihi ERİMNA buradadır. Meyvenin tadı, şıranın kokusu, çiçeğin rengi, sohbetin tadı burada bambaşkadır. Hele o ırmak kıyıları…. Dünyada bu kadar güzel tabiat tablosu enderdir. “(1)
1. İbradı Genel Bilgileri (2)
Yaylaların Hası İbradı

İbradı İsminin Osmanlıca’da “soğukluk”, “soğutma” anlamına gelen “lbrad” (Abra/Ebra) sözcüğünden geldiği tahmin edilmektedir. Bu durumda kelime olarak İbradı “soğuk yer” anlamına gelmektedir. Nitekim 1100 rakımı ile İbradı tam bir yayladır. Bölgedeki kalıntılara bakacak olursak ilçede yerleşimin Roma ya kadar uzandığı anlaşılmaktadır. Ormana ve Ürünlü arasında Roma döneminden kalma Erimna Antik kenti kalıntılarına ulaşılmış, Ayrıca Çukurviran mahallesinde de Hellenistik döneme ait kalıntılar bulunmuştur.
13.Yüzyılda İbradı yöresi Selçukluların eline geçti . Selçuklu döneminden Kesikbel civarında Tol Han kalıntıları mevcuttur. Bu han Konya Akdeniz bağlantısında kullanılan tarihi yol üzerinde konaklama amacıyla inşa edilmiştir. Kesikbel mevkiinde bulunan Selçuklu Kervansarayı’ndan geriye sadece temel taşları kalmıştır.
II. Mehmet tahta çıktıktan sonra, Karamanoğlu Beyliği hâkimiyetinde bulunan, Alanya, Akseki, İbradı yöresi Osmanlı topraklarına katıldı. İbradı, Osmanlı yönetiminde Akseki ile birlikte Karaman Sancağı’na bağlandı.
18 ve 19. Yüzyıllarda İbradı bir ilim ve zenginlik merkezi olmuştur. Evliya Çelebi, ünlü Seyahatname’sinde ibradı’nın 17. Asırda oldukça mamur ve mühim bir belde olduğunu yazar. 1878’ de zabıta teşkilatı kurulmuş, Tapu, Nüfus, Adliye daireleri bir süre halka hizmet vermiştir. 1875’te Rüştiye açılmıştır. 1914’te Posta ve Telgrafhane hizmete girmiştir.
Rakım 1100 Okuma Yazma Oranı %100
İbradı ve köylerinde bugün okuma yazma oranı %100 dür. Günümüzde gelişmişlik göstergeleri arasında yer alan bilgisayar kullanım oranını yükseltme çalışmalarına başlanılmıştır. 2009 yılı içerisinde Gazi Üniversitesi Bilgisayar Bölümü ile İbradı Kaymakamlığınca ortak “Bilgisayar Okuryazarlığı Projesi” hayata geçirilmiş, kahvelerde, evlerde, çarşı ve pazarlarda 500 e yakın kişiye bilgisayar kullanma eğitimi verilmiştir.
1- Kemal Özkaynak, “Akseki”, Ankara, 1951, s.140
2- Derleyen: Atay USLU,  Eski İbradı Kaymakamı
 
1750 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com